Polskie cztery pory roku w Charkowie

Dziennik czasów wojny

24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. 

Wojna trwa. Niesie za sobą śmierć, rany fizyczne i psychiczne, cierpienie wielu ludzi, zmuszonych do pospiesznego opuszczania swoich domów i poszukiwanie bezpiecznego schronienia w innych częściach Ukrainy lub za jej granicami, także w Polsce. Działania wojenne już spowodowały ogromne zniszczenia materialne. Charków został zaatakowany już pierwszego dnia wojny. Poważnemu zniszczeniu uległy obiekty uniwersytetu im. V.N. Karazina, zbombardowane 2 marca. 

Ukraińcy nie poddają się, walczą z wrogiem i organizują pomoc dla potrzebujących. W szkołach i na uniwersytetach prowadzone są zajęcia, w większości zdalnie.

Zespół realizujący projekt Polskie4PoryRoku uznał, że warto udokumentować pierwsze doświadczenia młodych ludzi, studentów partnerskiego uniwersytetu w Charkowie. W ten sposób zrodził się pomysł przygotowania prezentowanego w tym miejscu "Dziennika czasów wojny". Zawiera on wypowiedzi w języku polskim i ukraińskim przygotowane przez studentki filologii polsko-ukraińskiej na temat ich doświadczeń wojennych. To osobisty przekaz, a zarazem dokument dla kolejnych pokoleń.

 

Zapamiętamy...

Film podsumowujący prace studenckie

 

 

Prace studenckie:

Dziennik czasów wojny - wersja polskojęzyczna

Dziennik czasów wojny - wersja ukraińskojęzyczna

 

 

logotypy

Projekt Polskie4PoryRoku jest finansowany w ramach umowy nr BJP/PJP/2021/1/00011/U
Patronat nad projektem sprawuje Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie.

Polskie cztery pory roku w Charkowie