Polskie cztery pory roku w Charkowie

Kontynuujemy realizację projektu, ale w zmienionej formie

2022-06-28

  24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska rozpoczęła inwazję zbrojną na terenie Ukrainy. Rozpoczęcie działań wojennych uniemożliwiło zrealizowanie zaplanowanych działań popularyzujących wiedzę o polskiej kulturze, historii i języku.  Zespół projektowy wyraził chęć kontynuowania realizacji projektu w zmienionym zakresie.

 

Celem projektu jest promowanie języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii w środowisku ukraińskojęzycznym. Działania projektowe będą realizowane w partnerstwie z Uniwersytetem Karazina w ciągu 1 roku w 4 etapach częściowo powiązanych z tytułowymi 4 porami roku. Są to:

1) „Dziennik czasów wojny” – zebranie wypowiedzi studentów filologii polsko-ukraińskiej, dokumentujących doświadczenia studentów i ich rodzin związane z wybuchem wojny w Ukrainie, w tym z ewakuacją do Polski. Teksty będą stanowiły dokumentację osobistych przeżyć studentów, emocji związanych z uchodźctwem i zostaną opublikowane na stronie internetowej projektu oraz w mediach społecznościowych uniwersytetów.

2) „Lato z Kopernikiem” – (a) udział studentów z partnerskiej uczelni w szkole letniej języka i kultury polskiej w Toruniu (w trakcie projekt lektorsko-studencki „Miasto i jego mieszkańcy” oraz nagranie wykładów nt. polskiej literatury, sztuki, historii i języka), (b) przygotowanie publikacji naukowej na temat kontaktów językowych polsko-ukraińskich oraz historii i rozwoju obu języków w wersji do recenzji;

3) „Jesienne zbiory” – (a) przygotowanie i publikacja na stronie projektu asynchronicznych szkoleń „Humaniści w świecie ICT”,
(b) skierowanie do druku zrecenzowanej publikacji naukowej,
(c) przygotowanie do druku skryptu do nauki polskiego na podstawie letniego projektu „Miasto i jego mieszkańcy”;

4) „Zimowa spiżarnia” – (a) publikacja skryptu do njpjo na podstawie projektu studencko-lektorskiego oraz monografii naukowej; (b) napisanie 8 opowiadań do nauki polskiego dla studentów na poziomy od A1 do B2, opracowanie tłumaczeń na język ukraiński oraz ćwiczeń, nagranie audio tekstów. Każde zadanie jest zaplanowane do realizacji w partnerstwie, a odpowiedzialność za ich przebieg zostanie równo podzielona między Wnioskodawcę i Partnera. Spodziewamy się, że projekt rozwinie wiedzę o polskiej kulturze i historii, przyczyni się do budowania pozytywnego wizerunku Polski w kraju z nią sąsiadującym, zachęci do podejmowania studiów w jp. na obu uczelniach, wesprze jakość nauczanie jp. na partnerskim uniwersytecie oraz w placówkach edukacyjnych, którym uniwersytet Karazina dostarcza kadr.

 

Małgorzata Gębka-Wolak
logotypy

Projekt Polskie4PoryRoku jest finansowany w ramach umowy nr BJP/PJP/2021/1/00011/U
Patronat nad projektem sprawuje Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie.

Polskie cztery pory roku w Charkowie