Polskie cztery pory roku w Charkowie

Poczytanki po godzinach

2022-11-03

Kolejny materiał dydaktyczny jest do dyspozycji uczących się języka polskiego.

Specjalnie na potrzeby projektu Polskie4PoryRoku Dominika Mafutala-Makuch, lektorka JPJO w Studium Kultury i JP dla Obcokrajowców UMK, napisała 8 opowiadań. Do każdego przygotowała zaś bogaty zestaw ćwiczeń leksykalnych, gramatycznych i komunikacyjnych.

 

Ze Wstępu do zbioru opowiadań:

„Poczytanki…” przeznaczone są dla uczących się języka polskiego jako obcego ze szczególnym uwzględnieniem odbiorcy ukraińskiego. Z założenia są pozycją, która miałaby być wykorzystywana do pracy samodzielnej, indywidualnej (zgodnie z sugestią tytułu – „po godzinach” pracy lub zajęć), nie wyklucza to jednak możliwości korzystania z nich jako dodatkowego materiału dydaktycznego na regularnych (i grupowych) zajęciach z praktycznej nauki języka polskiego jako obcego. 

Na podręcznik składa się 8 opowiadań o tematyce podstawowej, poruszanej każdorazowo w pierwszym etapie nauczania języka polskiego obcokrajowców, tj. dworzec PKP i podróże, czas wolny, hobby i sport, dom i mieszkanie, pogoda, zakupy, wizyta u lekarza i zdrowie, opowiadanie o przeszłości oraz planowanie przyszłości, z tym zastrzeżeniem jednak, że słownictwo i struktury gramatyczne, które pojawiają się w tych tekstach, przewyższają poziom A1 (realnie są z poziomów A2-B2) i jest to świadoma decyzja motywowana wyborem adresata. Ukraińscy odbiorcy, którzy zaczynają się uczyć polskiego, jako posługujący się rodzimym językiem słowiańskim, nierzadko też mający wcześniej styczność z językiem polskim (i zwykle mniej lub bardziej z nim osłuchani), mają łatwość jego rozumienia i większość początkowych tekstów w podręcznikach do nauki polskiego nie stanowi dla nich odpowiedniego wyzwania (przy założeniu oczywiście, że bariera łacińskiego alfabetu została pokonana) i nie pozwala efektywnie wykorzystywać czasu nauki. Pozostaje więc mieć nadzieję, że niniejszy zbiór (opatrzony polsko-ukraińskimi streszczeniami) zmuszający czytelnika do korzystania z domysłu językowego, zapewni lekturę, która nie tylko poszerza słownictwo, uczy rozumienia z kontekstu i tym samym rozwija sprawność rozumienia tekstu, ale też – przez mniej sztampowe potraktowanie tematów podstawowych – zwyczajnie jest na tyle interesująca, by uczący się chciał podejmować trud czytania i czerpał z tego przyjemność."

Małgorzata Gębka-Wolak
logotypy

Projekt Polskie4PoryRoku jest finansowany w ramach umowy nr BJP/PJP/2021/1/00011/U
Patronat nad projektem sprawuje Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie.

Polskie cztery pory roku w Charkowie